Obecní dráb dohlédne na nepořádek

A. Príl | 01.04.2014

1. dubna 2012, Adam Prýl

Dlouho diskutovaný pořádek v obci se rozhodlo zastupitelstvo Mukařova na svém posledním zasedání vyřešit zřízením pozice obecního drába. K tomuto historickému řešení sáhla obec po několika letech pokusů o zřízení obecní policie, které se ukázalo být jak finančně tak administrativně náročné. Inspirace přišla z městyse Turnu Magurele na rumunsko-bulharské hranici, kde funkce obecního drába funguje úspěšně již 15 let. Díky jednotné evropské legislativě mohl letos i Mukařov převzít tento model.

Hlavní problémy, které dráb řeší v Turnu Magurele jsou velmi podobné, jako v Mukařově, Srbíně a Žernovce - odchyt divokých psů, nepořádek s odpadky obyvatel, noční výtržnosti... Výhoda rumunského modelu spočívá v tom, že dráb se financuje sám z věcí, které lidem během jejich přestupkové činnosti zabaví.

Mukařovští zastupitelé na rozdíl od svých rumunských kolegů nepředpokládají, že by hlavní zájem jejich drába byl o divoké psy. V jeho hledáčku budou zřejmě noční výtržníci v okolí diskotéky Kravín, kterým bude mít možnost odebírat mobilní telefony a dále pak neukáznění spoluobčané vyhazující netříděný odpad do obecních kontejnerů, kterým bude moci odebírat autorádia a v případě recidivy i celá auta. Neopomenuti jistě nezůstanou ani ti spoluobčané, kteří vyvážejí shnilá jablka, větve nebo trávu do lesa.

Oznámení o vypsání výběrového řízení na pozici obecního drába najdete na internetové úřední desce obce Mukařov. V případě, že se v Mukařově rumunský model osvědčí, plánuje Svaz měst a obcí jeho rozšíření i do dalších krajů.

 

Související články a dokumenty:

Menu

Anketa

Jak hodnotíte změnu tohoto webu?