V Mukařově musela kvůli žábám zasahovat policie

Adam Prýl | 01.04.2017

Když před týdnem upozornili ochránci řírody na katastrofální situaci ohledně umírajích žab v okolí Mukařovského rybníka, jistě nikdo netušil, jakou bude mít celý příběh v tak krátké době dohru. Na policejní stanici v Říčanech skončilo dnes ráno třináct osob a dalších pět bylo ošetřeno v říčanské nemocnici.

Policejní zásah v sobotních ranních hodinách musel od sebe oddělit účastníky potyčky místní pobočky svazu ochránců přírody Tyrannosaurus a Klubu česko-francouzského přátelství Le Genouille. Policii přivolal chatař z osady na Dubině, který si potyčky všiml, když v brzkých ranních hodinách vynášek odpad do kontejnerů poblíž hráze rybníka.

Proč k celé potyčce došlo? Na upozornění ochránců přírody nechal starosta obce Mukařov - Rudolf Semanský naisntalovat podél komunikací v okolí Mukařovského rybníka záchytné bariery. Ty měly ochránit žáby v době páření (každoročně březen až začátek května) před přejetím. Ochránci přírody za spolku Tyrannosaurus se obci Mukařov naoplátku zavázali, provádět pravidelný sběr žab a jejich přemisťování do bezpečí.

V sobotu ráno však ochránce přírody u sběrných barier předběhli milovníci francouzských specialit z Klubu česko-francouzského přátelství Le Genouille, kteří se o sběru žab dozvěděli z facebookové skupiny Mukařov-Srbí-Žernovka. Milovníci Francie však měli s obojživelníky naprosto jiné úmysly. Mukařovské žáby jsou totiž ve střední Evropě považovány za gurmánskou pochoutku.

 

 


Související články a dokumenty:

Menu

Anketa

Jak hodnotíte změnu tohoto webu?