Využije Mukařov kontejnery pro uprchlíky?

Adam Prýl | 01.04.2016

Na sílící nápor uprchlíků z občanskou válkou zmítané Sýrie se rozhodla zareagovat i obec Mukařov. Podle nejmenovaného zastupitele, půjde-li vše hladce, dojde v průběhu prázdnin k přestavbě kontejnerů v areálu Základní školy Mukařov na obytné buňky. Již na přelomu srpna a září by se v nich mělo ubytovat prvních 350 uprchlíků.

Byť to může být pro mnohé překvapením, je to jen vyústění déletrvajícího sporu o financování rozšiřování a provozu ZŠ Mukařov. Jedná se sice o školu spádovou, ale Mukařov měl dlouhodobě problémy získávat prostředky na její rozvoj od okolních obcí. Poslední kapkou bylo odmítnutí okolních obcí uhradit podíl ve výši cca 9 mil. Kč na loňské přístavbě druhé budovy ZŠ. S ohledem na vypovězení Smlouvy o spádovosti tak již od podzimu budou do Mukařovské školy chodit zřejmě pouze děti z Mukařova, Srbína a Žernovky a kontejnery budou volné.

Jak jsme si ověřovali na Finančním výboru obce, Mukařov od podzimu počítá v rozpočtu se "Státním příspěvkem za ubytování a integraci uprchlíků" vyplácený Ministerstvem vnitra ČR. Obec si zároveň slibuje, že bude schopna po přeškolení využít část uprchlíků pro obecně prospěšné práce a v roce 2017 tak výrazně zvelebit celkový vzhled Mukařova, Srbína a Žernovky.

Výbor pro sociální a kulturní věci obce začal s přípravou plánu na začlenění uprchlíků do aktivit místních spolků a sdružení. V úvahu zatím připadají nová fotbalová či hasičská družstva z řad uprchlíků, cizojazyčná verze obecního zpravodaje či nová stromová alej věnovaná uprchlíkům.  

 

 

 


Související články a dokumenty:

Menu

Anketa

Jak hodnotíte změnu tohoto webu?