Dodatečné úhrady místních poplatků přijímáme online, převodem nebo v hotovosti v úředních hodinách obecního úřadu.

2. regionální workshop chytrých vesnic

Události

Ve dnech 4.-5.11. 2021 jsme se zúčastnili 2. regionálního workshopu chytrých vesnic v rakouském Stanzu

Díky účasti Mukařova v projektu Smart Rural 21 jsme byli pozváni k účasti na 2. regionálním workshopu "chytrých" vesnic v obci Stanz im Mürztal ve Štýrsku. I když podmínky má hostitelská obec velmi rozdílné - 1800 obyvatel a rozpočet 4 miliony eur, poloha v uzavřeném údolí vzdáleném asi 100 km od Vídně a 75 km od zemského centra Grazu, témata, která řeší, jsou dnes společná všem obcím, které se snaží myslet na budoucnost - obnovitelná a v rámci možností nezávislá energetika, sociální inovace a podpora lokální ekonomiky.
Přeloženo do konkrétní řeči: vytvoření místní energetické společnosti spoluvlastněné občany na základě blockchainové technologie, sociální bydlení a dobrovolníky provozované služby včetně obecního taxi, a místní supermarket vybudovaný ve spolupráci obce a místních podnikatelů.

Máme se co učit, i když naše projekty - komunitní centrum a jeho aktivity pro všechny generace včetně teenagerů, participativní projekty, a motivační systém odpadového hospodářství vyvolaly také zájem účastníků.

Více o našem zapojení do projektu viz Mukařov - chytrá vesnice 21. století, záznam semináře z 5. 11. včetně naší prezentace je možné shlédnout na YouTube.

Zveřejněno: 06.11.2021
Upraveno: 06.01.2022
nahoru