SMART RURAL 21

Události

I my jsme chytrý venkov

Chytrý neboli smart telefon má dneska skoro každý, smart cities si asi dokážeme představit jako města budoucnosti, kde můžeme na každém kroku narazit na roboty nebo jinou formu umělé inteligence. Ale co je to chytrý venkov a chytré vesnice?

Přesně tuhle otázku jsme si kladli před třemi lety na workshopu celoevropské Sítě chytrých vesnic, do níž Mukařov vstoupil, aniž by musel svou chytrost nějak doložit. Po dvou a půl letech realizace projektu SMART RURAL 21 (což je zkratka daleko složitějšího názvu, který v překladu zní „Přípravný akční program na podporu chytrých venkovských oblastí ve 21. století), jsme se dobrali k závěru, že podstatou chytré vesnice nejsou ani tak jednotlivá „smart“ řešení, ale přístup k problémům, který je inovativní a nebojí se vystoupit se zavedených schémat. Tedy lidsky řečeno, podívat se na to, co nás pálí, bez předsudků a z nového úhlu.

Kreativní řešení pak už přijdou skoro sama, jak ukázala závěrečná konference projektu SMART RURAL 21, která se konala 17. a 18. 10. 2022 v polských Sopotech. Mukařov zde v zastoupení Kateřiny Čadilové dostal prestižní prostor mezi 7 vybranými vesnicemi, z nichž každá měla 5 minut na prezentaci své „chytré“ strategie. Zatímco my jsme představili platební portál pro občany, odpadové účty, participativní projekty a aktivity pro teenagery, další obce doplnily celou paletu pestrých nápadů.

Italskou alpskou vesnici Ostana se podařilo zachránit před praktickým zánikem a nyní tu vzniká nová komunita v moderních domech s respektem k letité kulturní tradici, s lokální zemědělskou produkcí, školou otevřenou po 50 letech i kulturními programy, z nichž nejpozoruhodnější jsou výtvarné workshopy s dětmi a mládeží, jejichž výsledkem je designová kolekce předmětů denní potřeby odvozená od amatérských kreseb místních divoce rostoucích květin.

Ve finské Raudammě museli školu oželet, ale v jejích prostorách vybudovali komunitní centrum, které poskytuje zázemí pro vzdělávání i služby, a navíc pro děti založili mini zoo s trpasličími formami hospodářských zvířat, o kterou pečují dobrovolníci.

V dánském Torupu využívají pro realizaci místních potřeb kromě dotací i crowdfundingové sbírky a jako chytré řešení vymysleli „půjčovnu“ věcí a talentů – aplikaci, díky níž si můžete od souseda vypůjčit nářadí nebo vybavení, které vám zrovna chybí, nebo využít jeho znalostí.

V lotyšské Alsunze se vedle obnovy tradic šitím šatů inspirovaných místními tradičními kroji v době covidové pandemie soustředili na online vzdělávání podnikatelů a na pravidelné online workshopy zaměřené na internet věcí pro místní ve věku od 13 do 40 let. Výsledkem byl projekt elektronické meteostanice, kterou si s pomocí odborníka sestavili a naprogramovali sami teenageři.

Na slovinské planině Sentviška Gora řeší zapojení mladých maminek a seniorů, kteří nedojíždějí tak jako ostatní do údolí za prací nebo vzděláním. Již několik let pracují na realizaci mezigeneračního centra, které by mělo vzniknout v budově postavené před dvaceti lety jako budoucí škola, uvnitř ale nikdy nedokončené.

A konečně řecký ostrov Kythera se může pochlubit projekty zaměřenými na monitorování vodovodní sítě, novými turistickými trasami a třeba i důmyslným zařízením, které pomůže vozíčkářům bezpečně se přepravit do moře bez dopomoci další osoby. Podstata zapojení místních lidí ale leží v systematické propagaci a certifikaci lokálních produktů.

Na konferenci probíhala i řada diskusí – jak v rámci plenárních zasedání, tak na tematických workshopech. Jeden z nejvíce navštívených se točil okolo možností, jak chytře zaujmout a motivovat starší děti a mládež. Zde jsme opět dostali prostor k prezentaci – koordinátorka mukařovského teens klubu Veronika Zemenová představila své zkušenosti s prací s teenagery i aktivity, které jsme mohli realizovat díky zapojení do projektu SMART RURAL 21. Veronika byla i zpravodajkou workshopu pro závěrečné plenární zasedání konference. Téměř 30 účastníků workshopu podpořilo její závěr, že je přirozené, když mladí lidé odcházejí z rodné vesnice, aby studovali a získali co nejvíce zkušeností, pro budoucnost venkova je ale zásadní, aby si k němu ještě jako děti vytvořili pevné pouto, které je bude v budoucnu motivovat k návratu. A díky chytrým technologiím to přestává být utopie, protože s jejich využitím lze i na venkově vykonávat do nedávna nepředstavitelné profese, na dálku i přímo v místě.

Témat, která spadají pod chytré vesnice, se probralo ještě mnoho, často bylo skloňován udržitelné zemědělství, komunitní energetika nebo mobilita na venkově, což jsou oblasti, které rezonují i v Mukařově, i když podmínky pro jejich vyřešení jsou komplikované.

A mluvilo se pochopitelně i o financích, o něž jde vždy „až v první řadě“. O možnostech napojit téma chytrého venkova na stávající dotační programy Evropské unie i jednotlivých států, a zejména o potřebě přenést nový a neschematický způsob uvažování i do logiky finanční podpory. O tom by měl být návazný projekt SMART RURAL 27, který by měl přinést smysluplně zacílené finance pro jednotlivé komunity.

To, bez čeho se ale neobejdou určitě, jsou nadšení, chytří a novým myšlenkám otevření lidé. A přesně takové hledáme i v Mukařově, nejen na pozici dalšího koordinátora teens klubu, ale i všechny, kdo mají zájem projekt chytrého Mukařova posouvat dál.

Takže, pokud ve vás dříme skvělý nápad, nebo aspoň hlodá zvědavost, můžete se podívat na video z konference, web nebo FB projektu SMART RURAL 21, nebo rovnou napsat digi@mukarov.cz. Vítány jsou všechny názory a nápady, které vám dávají smysl!

Kateřina Čadilová, zastupitelka Obce Mukařov a manažerka svazku obcí Ladův kraj

 

Zveřejněno: 23.10.2022
Upraveno: 23.10.2022
nahoru