UPOZORŇUJEME NA ZMĚNU SAZBY POPLATKU ZE PSŮ. POPLATEK ZA JEDNOHO PSA JE 240 KČ, ZA  DALŠÍHO 360 KČ. DALŠÍ SLEVY A ÚLEVY VIZ OZV 6/2024

Výstavba nové ČOV a kanalizace v Mukařově

Události

Výstavba nové ČOV a kanalizace v obci

Aktuální stav projektu leden 2024

Stavba byla zahájena v říjnu 2021, ukončena fyzicky v listopadu 2023. Zahájení zkušebního provozu, vč. zahájení napojování domovních přípojek je v návaznosti na legislativní lhůty očekávané v lednu 2024. Kolaudace následuje po 12 měsících od uvedení do zkušebního provozu.

Zhotovitelem stavby je Sdružení MUKAŘOV, SRBÍN, ŽERNOVKA - tvořené firmami ZEPRIS, Ekologická stavební Králův Dvůr, AUBÖCK. Stavba je financována dotacemi Státního fondu životního prostředí ČR a Středočeského kraje, účelovým úvěrem na kanalizaci s domovskou bankou ČSOB (viz sekce Hospodaření). Autorský dozor projektanta provádí RECPROJEKT, který je také zpracovatelem projektových dokumentací, funkci TDI a koordinátora BOZP zajišťuje společnost VRV. Smlouvy viz profil zadavatele.

ČOV s kanalizací bude uvedena do provozu v prvním pololetí 2024 ve dvou etapách. V první etapě to bude ČOV+kanalizace v převážné části Srbína, vč. přepojení soukromých čistíren v ulicích Na Dolách, U Požáru, v části Mukařova a ulice Na Kraji v Žernovce a v druhé etapě zbytek Srbína (rozšíření původní stavby o nově přidávané řady), včetně přepojení soukromých ČOV v ulicích Do Vrchu, Nad Rybníkem, a zprovoznění kanalizace v Žernovce (zde situace zprovoznění).

Do projektu domovních přípojek již není možné se přihlásit, v případě zájmu o dokončení, či vybudování přípojky je třeba postupovat podáním standardní žádosti o napojení na vodovod a kanalizaci na podatelnu OÚ.

 

K domovním přípojkám:

Popis gravitační přípojky (samospádem bez čerpací technologie)

Majitelé nemovitostí napojených na gravitační kanalizaci budou kontaktováni vybraným projektantem za účelem zjištění polohy kanalizační přípojky vaší nemovitosti - termín obchůzek projektanta viz níže. Napojeny budou pouze splaškové vody, tzn. vody z kuchyně, koupelny a záchodu. Kanalizační přípojky musí být provedeny dle zákona v přímém napojení, tzn. dojde k odklonění přípojky před stávajícím objektem (septikem, žumpou, domovní ČOV) a jejímu propojení do nové revizní šachty. Stávající objekty budou tímto krokem odpojeny od vedení splaškové kanalizace z nemovitostí a po vyčerpání obsahu mohou být využívány např. jako nádrže na užitkovou vodu.

Umístění revizní šachty

Na kanalizační přípojce, nejčastěji uvažované o průměru 150 mm, bude umístěna revizní šachta, kruhová o průměru cca  400 mm, hloubky dle potřeby k zachování spádu přípojky do hlavního řadu. Šachta bude přednostně umístěna na soukromém pozemku, pokud toto umístění nebude možné, bude šachta umístěna na veřejném pozemku u dané nemovitosti (za plotem).

Technické podmínky pro umístění revizní šachty:

  1. Možnost napojení všech splaškových samospádových ležatých odpadů z domu do revizní šachty (nesmí být napojeny dešťové vody!).
  2. Nejbližší doporučená bezpečná vzdálenost šachty od jiných staveb (domy, stodoly, zděné ploty, apod...) je 1,0 m z důvodu ochrany statiky těchto staveb při provádění výkopu.
  3. Přístupnost místa jak z důvodu hloubení a osazení čerpací šachty, tak z důvodu následné kontroly.
  4. Šachta nesmí být umístěna v trase jiných podzemních technických vedení - vodovod, plynovod elektrické a sdělovací kabely. Při souběhu tras je nejmenší možná vzdálenost kanalizace od plynu a elektřiny je 1,0 m a od vodovodu 0,5 m.

   

Popis tlakové přípojky (čerpací šachta s ovládáním)

Většina přípojek tlakové kanalizace již byla v minulosti vyprojektována a proto majitelé nemovitostí napojených na tlakovou kanalizaci obdrží s průvodním dopisem i zákres přípojky kanalizace již vyhotovený rovnou k podpisu (nutný pro získání stavebního povolení). Pokud umístění přípojky (tj. vč. šachty a ovládání) je zcela odlišné od zaslaného nákresu kontaktujte prosím projektanta - viz výše.

Umístění čerpací šachty

Tlaková kanalizace je řešena s použitím technologického zařízení pro tlakovou kanalizaci tak, že všechny splaškové vody (z WC, koupelny, kuchyně, prádelny...) budou z nemovitosti samospádem svedeny gravitační přípojkou do čerpací šachty. Aby gravitační přípojky z nemovitosti do čerpacích šachet nebyly zbytečně moc dlouhé, lze předpokládat, že čerpací šachta bude většinou umístěna v blízkosti stávajících septiků, žump nebo domovních čistíren, a to na soukromých pozemcích. Stávající objekty budou tímto krokem odpojeny od vedení splaškové kanalizace z nemovitostí a po vyčerpání obsahu mohou být využívány např. jako nádrže na užitkovou vodu.

Šachta nesmí být umístěna v trase jiných podzemních technických vedení - vodovod, plynovod elektrické a sdělovací kabely. Při souběhu tras je nejmenší možná vzdálenost kanalizace od plynu a elektřiny je 1,0 m a od vodovodu 0,5 m. Nejmenší vzdálenost čerpací šachty od staveb je 2,0 m z důvodu ochran statiky budov.

Popis technologie

Čerpací šachta je kruhová a má průměr cca 1,0 m a hloubku 2,0 m. Z čerpací šachty budou pomocí čerpadla, které je osazeno zároveň drtičem pevných částic, splašky čerpány tlakovým potrubím průměru 40 - 50 mm do hlavního řadu a dále na čistírnu odpadních vod.

Šachta může být dle konkrétních podmínek umístění přizpůsobena i pro přejezd vozidel. Podmínkou pro umístění šachet je přístupnost šachet pro techniku při výstavbě či provozu (čištění, údržba a opravy). Šachta musí být umístěna tak, aby její dno bylo v hloubce min. 1 m pod nátokem z domu a max. 2,5 m pod terénem.

U čerpací šachty je třeba umístit ovládání v podobě elektrické skříňky (rozměry vך×h=20×30×17 cm). Skříňka se umísťuje maximálně 5 m od šachty, nejčastěji přišroubováním na stěnu připojovaného objektu nebo zasekáním do zdiva. Tam, kde není možné toto řešení, umísťuje se skříňka na samostatný kovový pilířek přímo k šachtě. Do skříňky bude přiveden elektrický kabel z elektrorozvodu Vašeho domu (napětí 400 V nebo 230 V; příkon čerpadla cca 1,5 kW a spotřeba cca 0,5 kW/m3). Čerpadla v provedení 230 V nedoporučujeme pro trvale obydlené objekty!

Přečtěte si také prosím: POKYNY PŘED REALIZACÍ TECHNOLOGIE (VYSTROJENÍ) DOMOVNÍ ČERPACÍ JÍMKY (DČJ) 

 

Financování stavby

Celkové náklady projektu - ČOV, uliční řady, domovních přípojky, projektová dokumentace, technický dozor, dozor BOZP, autorský dozor, správce stavby, výběrové řízení zhotovitele, úroky z úvěru - jsou 279,5 mil. Kč. Způsobilé výdaje, na které je poskytována dotace SFŽP, činí 196,2 mil. Kč. Projekt je spolufinancován z dotace NPŽP SFŽP ve výši 125,1 mil. Kč, dotace KÚSK 1,6 mil. Kč, bankovn úvěr Ostatní prostředky musí obec získat ze svých zdrojů, z nichž větší část, cca 44 % celkových nákladů, tvoří úvěrové financování ve výši 105 mil. Kč. Zbytek ve výši 48 mil. Kč je financován z rozpočtu obce.

Do výstavby nejsou zahrnuty soukromé části přípojek obsahující přepojení odpadů z domu do nových kanalizačních šachet (revizní, či čerpací) a vybudování přívodu elektřiny do místa montáže ovládací skříňky (včetně položení chráničky mezi ovládací skříňkou a čerpací šachtou) u tlakové kanalizace. Soukromé části přípojek si financují a zajišťují vlastníci sami.

 

Zveřejněno: 13.09.2019
Upraveno: 04.01.2024
nahoru