UPOZORŇUJEME NA ZMĚNU SAZBY POPLATKU ZE PSŮ. POPLATEK ZA JEDNOHO PSA JE 240 KČ, ZA  DALŠÍHO 360 KČ. DALŠÍ SLEVY A ÚLEVY VIZ OZV 6/2024

Historické slavnosti

Akce a události Obecní zpravodaj
Aktuální číslo 4/2024

Obecní zpravodaj vydává obec Mukařov. Vychází vždy 1x za měsíc (od roku 2019), dříve 1x za 2 měsíce. ...

zobrazit aktuální číslo

Mukařovské historické slavnosti

V sobotu 12. května 2018 zažil Mukařov věci dosud nevídané. A začalo to vlastně už vpředvečer, kdy se na charitní louce začal stavět tábor vojska z třicetileté války, zatímco opodál vyrostl Mukařov té doby jako živý, jen trochu menší. V sobotu bylo rušno od časného rána – stavěly se stánky a podium, chystalo se ozvučení a v čerstvě dokončené Galerii STARÁ ŠKOLA zacinkaly skleničky s nezbytným šampaňským. Otevření galerie, o jejíž podobu i premiérovou náplň se zasloužil především místní designér Jindřich Chramosta, bylo milníkem dne.

Ještě před polednem bylo možné kromě galerie navštívit i historické dílny, prohlédnout si hasičskou techniku nebo si vyrazit pamětní minci. Program na Charitní louce oficiálně zahájil starosta Rudolf Semanský za přítomnosti poslankyně Věry Kovářové. Pak už šlo vše ráz na ráz – ukázky bojového umění z doby třicetileté války, komentované Viktorem Macháčkem, rovněž mukařovákem, který byl duší celého historického dění. Následoval průvod obcí a pomyslný přesun do 13. století, který svým zpěvem a tancem způsobily kouzelné víly na návsi. Právě v té době se totiž měli vojíni Mukar a Srba zasloužit o založení Mukařova a na paměť této události jsou nyní rukou místního umělce Jana Švadlenky zvěčněni do dřevěného sousoší na mukařovské návsi, Odhalit jej ale přijela velmi skutečná královská družina v podání České barokní společnosti.

Pak už vše směřovalo k vrcholu celodenního programu, téměř hodinové bitvě, v jejímž závěru lehl dřevěný Mukařov popelem. Ve spektakulární podívané vystoupilo na 160 dobově oděných bojovníků a jejich rodinných příslušníků a celou válečnou scenérii doprovodila podmanivým hlasem excelentní Eva Brůhová.

Bitvou ale vše ani zdaleka neskončilo, diváky čekal ještě koncert skupiny Trifikus, při kterém se mohli přiučit i dobovým tancům. Úplně poslední tečkou měla být ohňová show. Aby dojem z ní byl náležitě působivý, bylo potřeba počkat na přiměřené setmění. Čekání na soumrak zpestřilo překvapení večera – vystoupení Václava Noida Bárty. Ještě předtím si ale neplánovaně zazpíval i nedocenitelný celodenní průvodce programem – muzikant a moderátor Jiří Holoubek (původem z Louňovic, nyní ze Srbína). A dle hesla nejlepší na konec, o přídavek ohňové show se postaral sám pan starosta!

Přes dramatické předpovědi počasí symbolicky zahrozilo jen v okamžiku příjezdu královské družiny a v samém závěru ohňové show se na charitní louku snesla lehká osvěžující přeháňka – asi aby ujistila stále připravené hasiče, že jejich zásah už opravdu potřeba nebude potřeba.

Hlavní program navštívilo přes 2000 lidí, kteří si odnášeli nezapomenutelné zážitky. A někteří odcházeli i s dotazem, kdy bude opakování? Na to zatím v Mukařově přesnou odpověď nemáme, ale víme, že ještě letos se můžeme těšit na další zajímavé akce – zářijové sochařské sympozium a možná i výstavu o pouti.

Kateřina Čadilová

Zveřejněno: 17.09.2019
Upraveno: 17.09.2019
nahoru