Theodor Pištěk ml.

Theodor Pištěk ml.

Narozen: 25. února 1932, Praha


Vztah k Mukařovu: Žije zde v ulici Sportovní
Jako malíř a výtvarník se podílel na realizaci řady českých i zahraničních filmů. Syn českého herce Th. Pištěka a herečky Marie Ženíškové.

 

 

  • Akademický malíř, absolvent pražské Akademie výtvarných umění, žák V. Nechleby. V raných letech své tvůrčí kariéry stál mezi zakladateli uměleckého sdružení Paleta vlasti (1962–79). Navrhl výtvarnou koncepci pavilonu Člověk a jeho svět na světové výstavě Expo Montreal (1969).
  • Proslavil se nejvíce jako filmový a kostýmní výtvarník. Je nositelem řady zahraničních ocenění: v roce 1987 slavil úspěch na 4. bienále scénografie v newyorském Lincolnově centru, kostýmy pro film Miloše Formana Amadeus (1984) mu vynesly prestižní cenu Americké filmové akademie (Oscar) a nominaci na cenu Britské filmové akademie, za kostýmy pro další Formanův film – Valmont – dostal evropskou prestižní cenu Cézara, byl nominován na Oscara i na Brit Award. Je autorem kostýmů pro více než stovku filmů české i zahraniční produkce (z nejznámějších českých filmů: Markéta Lazarová, 1967, Údolí včel, 1967, ad.).
  • Člen Rady Pražského hradu. Je autorem návrhů nových uniforem Hradní stráže.
  • Člen Americké filmové akademie
  • Držitel Českého lva za celoživotní přínos filmu

Více na: Wikipedie.cz - Theodor Pištěk (výtvarník)

Zveřejněno: 06.08.2019
Upraveno: 14.08.2019
nahoru