UPOZORŇUJEME NA ZMĚNU SAZBY POPLATKU ZE PSŮ. POPLATEK ZA JEDNOHO PSA JE 240 KČ, ZA  DALŠÍHO 360 KČ. DALŠÍ SLEVY A ÚLEVY VIZ OZV 6/2024

Turistické cíle

Turistické cíle

Rozhledna Skalka

Rozhledna Skalka na Vyžlovce nabízí výhled do širokého okolí. Vrchní podesta rozhledny je ve výšce 455 metrů n.m. Celková výška rozhledny je 25 m. Za dobré viditelnosti můžete spatřit Milešovku, Bukovou Horu, Sedlo, Ralsko, Ještěd, Sněžku nebo Velkou Deštnou s hřebeny Orlických hor, Kralický Sněžník nebo Praděd.

Provozovatelem rozhledny Skalka je od roku 2022 Obec Vyžlovka. Majitelem věže je od roku 2021 firma ÚVT Internet s.r.o.
 
Vstup na rozhlednu je volný, na vlastní nebezpečí. Provozní řád naleznete  zde.
 
Turistickou známku, vizitku a nálepku rozhledny Skalka lze zakoupit v našem IC Mukařov.  

 

 

Hvězdárna Ondřejov

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Voděradské Bučiny

Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou.

Turistickou známku, vizitku a nálepku Voděradských bučin lze zakoupit v našem IC Mukařov.  

Přírodní památka Klepec I., II.

Prohlédnete si balvany vzniklé dlouhodobým zvětráváním, které zvolna rozrušovalo jednotný ráz žulových bloků a neodolné části odplavila voda. Největší ze žulových kolosů je „Slouha“, kterému lidé říkají „Baba“ a „Ovčák“ nebo-li „Pastýř“.

Kamenický skanzen

Ve skanzenu pod širým nebem naleznete exponáty, které se vztahují k těžbě žuly v Louňovicích a blízkém okolí. Naleznete zde ukázku řady kamenických výrobků jakými jsou např. plotový sloup, okapový žlab, silniční patník, velká koule, žulový náhrobek nebo úlomek mlecího kamene. Najdete zde také upomínku na jeden ze základních kamenů Národního divadla, který pochází právě z Louňovic.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Tismicích

Tismický kostel patří k nejkrásnějším stavitelským památkám románského slohu v Čechách. Jedná se o trojlodní basiliku, vystavěnou ve 12. století. Nalezneme zde tři apsidy a dvě průčelní věže. Lodi baziliky jsou od sebe odděleny střídavě pilíři a oblými sloupy.

nahoru