Theodor Pištěk st.

Theodor Pištěk st.

Narozen: 13. června 1895, Praha - Vinohrady
Zemřel: 5. srpna 1960, Mukařov


Vztah k Mukařovu:
Žil a zemřel v Mukařově ve vilce v ulici Školní
Jeden z nejobsazovanějších českých herců 1. poloviny 20. století. Hrál v takřka 250 filmech.

 

 

  • Ještě dlouho bude v Čechách platit, že když se řekne Theodor Pištěk, ozve se otec Kondelík. Celkem třikrát si zahrál váženého měšťana a malíře pokojů Václava Kondelíka, který se „udělal pro sebe“ a stal se majitelem firmy. Paní Kondelíkovou mu věrně představovala Antonie Nedošinská. Manželské dvojice těchto oblíbených hereckých partnerů byly populárnější než mnohé dvojice komiků a milenců.
  • Pro generace diváků se stal Theodor Pištěk - či Dóďa, jak mu říkali přátelé a zpočátku tak o něm psali i novináři - ideálním představitelem žoviálních tatíků a jejich záměrných či bezděčných karikatur.
  • A přesto začínal v dávnověku naší kinematografie jako milovník a hrdina. Důkazem je jeho chrabrý zbojník Juro Jánošík, hrabě Valdemar Lomecký ze zfilmovaných Máchových Cikánů, mlynář Libor z Lucerny.
  • V prvním filmovém přepisu Dobrého vojáka Švejka si zahrál jedlíka Balouna a pijáka Katze, leč postava povedeného feldkuráta musela být na příkaz cenzury vystřižena.
  • Jen výjimečně hrál nesympatickou, či dokonce negativní postavu, jakou je Lamminger - čili po našem Lomikar - ve zfilmovaných Psohlavcích. Jeho lidskému i hereckému naturelu seděly postavy bodrých a rozšafných tatíků. Nebylo jediné herecké hvězdy, které by ve filmu nehrál otce. Často natáčel tři čtyři filmy najednou. V roce 1937 vytvořil devatenáct filmových rolí. Celkem hrál ve 325 filmech! Jistě, některé postavy byly jen epizodky, ale i ty dokázal natolik ozvláštnit, že je diváci „baštili“ víc než mnohé protagonisty.
  • Předlouhý filmový pás jednoho z nejpopulárnějších českých herců se přetrhl v roce 1959, kdy Theodor Pištěk hrál naposledy ve filmu: v Pohádce Princezna se zlatou hvězdou představuje princova pobočníka. O rok později zemřel.

Více na: Wikipedie.cz - Theodor Pištěk (herec) a CSFD.cz

Zveřejněno: 06.08.2019
Upraveno: 20.08.2019
nahoru