Václav Pavel Borovička

Václav Pavel Borovička

Narozen: 8. září 1920, Praha
Zemřel: 15. června 2004, Mukařov - ve věku 83 let zemřel ráno po krátké těžké nemoci


Vztah k Mukařovu: Žil zde do své smrti
Patřil mezi nejčtenější české spisovatele a byl rovněž autorem či spoluautorem populárních televizních seriálů

 

  • V. P. (Václav Pavel) Borovička patří mezi nejčtenější české spisovatele. Jeho knížky vyšly přibližně ve 150 vydáních v celkovém nákladu dosahujícím pěti milionů výtisků a byly přeloženy do šestnácti jazyků. Tituly: Atentáty, které měly změnit svět, Mafie, Procesy, které vzrušily svět, Vraždy ve státním zájmu, ale i řada čtyřdílných Velkých kriminálních případů a knížky Scotland Yard zasahuje, Pařížská sureté pátrá, Velké případy FBI, Slavné případy Interpolu a další Hřbitov vyzvědačů, Past na kmotra, Století šakalů se také dostaly do světa.
  • Ve své tvorbě se zabýval vážnými, dramatickými a často i ožehavými tématy, jejichž studium a zpracování vyžadovalo mnoho času a vypětí. Byl však nezlomným optimistou což dokazují jeho slova: ".. miluji život a přidružené legrace." Také proto psal filmové komedie, rozhlasové hry a televizní seriály. Pro děti napsal čtyři knížky a snad právě proto, že byly veselé a rozpustilé byly všechny zfilmovány a odvysílány jako televizní seriály.
  • V.P.Borovička je rovněž autorem či spoluautorem populárních televizních seriálů. Patří k nim Chalupáři, Dynastie Nováků, Spadla z nebe, Safari, Kouzelné městečko či Mateřské znaménko. Spolupracoval na filmech Jen ho nechte, ať se bojí, Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze.

Více na: Wikipedie.cz - Václav Pavel Borovička

Zveřejněno: 06.08.2019
Upraveno: 14.08.2019
nahoru