Turistické informace
Malebná středočeská ves Mukařov se může pyšnit nejen bohatou historií začínající již ve 12. století, ale také krásnou a neporušenou přírodou lesů a rybníků.
Klidné vody rybníků oklopené hlubokými lesy, bublající potůčky a osvěžující tůňky – i tak by se dala popsat okolní mírně zvlněná krajina charakterem blízká Posázaví a nazývaná dle nedalekých Říčan mikroregionem Říčansko.
Celá oblast, a konkrétně i Mukařov, leží na rozvodí mezi Labem a Sázavou. Z tabule skloněné k Labi se zvedají jen menší kopce a hřbety (zmiňme například žernovský vrch Horka 443 m n. m.), ale přivrácená část k Sázavě je členitější a morfologicky pestřejší. Zvlášť členité je území JZ od Jevanského potoka, dosahující i výšek přes 500 m n. m.
Prakticky je to vidět například také na vyžlovské rozhledně Skalka. Směrem na sever mírně se svažující políčka a osamocené vršky s dalekým rozhledem (za dobrého počasí je viditelné České středohoří, nebo i Krkonoše), na jihu naopak kopcovitá krajina s neprostupnými lesy. Do té spadá i Národní přírodní rezervace Voděradské bučiny – jeden z nejzachovalejších původních lesních porostů v České republice.
Samozřejmě nejen přírodou živ je zde turista – kraj nabízí i spoustu dalších cílů, jakými jsou např. historické památky (mukařovský kostel Nanebevzetí Panny Marie), tajuplné zbytky středověkého osídlení (Janovice u Babic) nebo přírodní rezervace (Voděradské bučiny). Za návštěvu stojí též údajně nejzáhadnější a nejstrašidelnější les v Čechách - Pánova březina mezi Mukařovem a Žernovkou. Další tipy na výlet jsou uvedeny v sekci Kam na výlet. Navštívit můžete také Informační centrum Mukařov, kde navíc můžete zakoupit i pohledy, či další turistické suvenýry.
V roce 2018 vydala obec Mukařov publikaci věnovanou historii jednotlivých částí obce Mukařov v proměnách času.
Zdroj: http://vyzlovka.cz/
Upraveno: 24.07.2024